برنامه کار می کند,بیست وچهار ساعت پاک,دردسر جدی,غبارهای مصرف,متعلق به این گروه

برنامه کار می کند… اگر ماهم کار کنیم!

برنامه کار می کند,بیست وچهار ساعت پاک,دردسر جدی,غبارهای مصرف,متعلق به این گروه

پس از پاک ماندن روز به روز و زندگی به روش برنامه NA برای بیست و یک ماه میتوانم بگویم چند بیست و چهار ساعت پاک را بدست آورده ام، لکن به خوبی آگاهم که در یک تصویر بزرگ تقریبا یک تازه وارد هستم. آن طوری که راهنمایم میگوید سخت ترین بخش بهبودی بیست و یک ماه اول و بقیه آن است البته وقتی سی روزه بودم به من گفت: سخت ترین قسمت، بهبودی سی روز اول و بقیه آن است و وقتی شصت روز پاکی داشتم خیلی جدی به من گفت که سخت ترین بخش بهبودی شصت روز اول و بقیه آن است یکی از مهمترین درسهایی که من در NA، آموختم این است که من به کار کردن بر روی بهبودیم به طور روزانه نیاز دارم به عبارت دیگر من نیاز دارم تا هر روز کارهایی را انجام دهم که به پیشرفت من به سوی سلامتی، بهبودی و کامل شدن از لحاظ احساسی جسمی و روحانی کمک کند. به قول معروف، این مهم نیست که من دیروز چقدر نفس کشیده ام اگر امروز نفس نکشم خود را در معرض دردسر جدی قرار می دهم!

از وقتی به جلسات معتادان گمنام آمده ام، معتادان زیادی را دیده ام که می آیند و میروند به خصوص شاهد بوده ام که تعداد نه چندان کمی از تازه واردان بعد از سی، شصت و یا نود روز با هیجان اعلام می کنند که از وقتی پاک شده اند زندگی آنها چقدر عالی شده است آنها ممکن است شرح دهند که چقدر همه چیز خوب است و این که چگونه از طریق NA آنها نور را دیده اند و به طور مؤثری از نومیدی تباهی و خفت اعتیاد فعال نجات یافته اند.برنامه کار می کند,بیست وچهار ساعت پاک,دردسر جدی,غبارهای مصرف,متعلق به این گروه

وقتی چنین مشارکتهایی را میشنوم بسیار نگران این افراد میشوم تجربه جمعی ما روشن است خوشی ناشی از ابرهای صورتی که آنها در آن شناورند چندان دوامی نخواهد داشت وقتی این ابرها محو شوند، که معمولا این طور میشود و هنگامی که واقعیتهای زندگی باج طبیعی اش را به روش خود از آنها بگیرد آنها به ناچار به سختی به زمین میخورند مگر این که در حال ساخت یک بنیاد محکم برای بهبودی خود باشند و یک تور ایمنی که این توهمها را مهار کند. چنین تازه واردانی به طور قابل توجهی در معرض خطر لغزش هستند و من بسیاری را دیده ام که وقتی جادوی ابرهای صورتی ناپدید میشود، از برنامه می روند همان طور که همه ما به خوبی میدانیم برخی از آنها باز می گردند و برخی برای همیشه ناپدید می شوند.برنامه کار می کند,بیست وچهار ساعت پاک,دردسر جدی,غبارهای مصرف,متعلق به این گروه

وقتی به تجربه شخصی و پاکی خودم فکر می کنم به روشنی می بینم که در سی روزگی آشفته بودم و تنها کاری که می توانستم بکنم این بود که قدم بردارم و هر روز حداقل یک بار به جلسه بروم در شصت روزگی آشفته بودم و هنوز در درونم بسیار احساس ناراحتی میکردم در نود روزگی هم هنوز آشفته بودم. در تمام این مدت در حالی که مغز و بدن من در حال تلاش برای ترمیم و تطبیق خود با زندگی بدون، مواد پس از سه دهه مصرف بودند من درگیر مسائلی مانند انرژی، تمرکز، توجه، خواب، دلواپسی و افسردگی بودم تنها پس از چهار ماه بود که من واقعا شروع به خروج از غبارهای مصرف کردم.

در این نقطه بود که من وارد کارهای خدماتی شدم اگر NA خانه من باشد، گروه خانگی اتاق من است. به درخواست گروه خانگی ام که شش جلسه در هفته دارد، من منشی روزهای شنبه شدم خودم واقعا فکر نمی کردم که آمادگی انجام این مسؤولیت مهم را داشته باشم اما یاد گرفته ام که به تجربیات دیگران گوش کنم و پیشنهادات را بپذیرم اعضای با پاکی قابل توجه و متعلق به این گروه، به من گفتند: که گویا احساس می کنند من آمادگی و توانایی این خدمت را دارم. بنابراین در هفده ماه گذشته، علاوه بر شرکت در کمیته فرعی خبرنامه ناحیه من به عنوان منشی روزهای شنبه گروه خانگی ام در گرمای سوزان تابستان و غالبا سرمای شدید زمستان خدمت کرده ام وقتی نماینده بین گروه ما یک سال پیش برای یک پست ناحیه ای انتخاب گردید از من خواسته شد تا خدمت او را در گروه خانگی ام قبول کنم. من این مسؤولیت اضافی را پذیرفتم زیرا در NA تمایل به خدمت و فکر باز داشتن را آموخته ام. علاوه بر آن از اوایل سال ۲۰۰۸، یک تعهد به خدمت در کمیته H&I برای برگزاری یک جلسه هفتگی در یک مرکز درمانی نوجوانان را نیز تقبل کرده ام.

لطفا مرا نصیحت نکنید که به خدمت معتاد شده ام من تعهد خدماتی دیگری را قبول نمیکنم مگر این که بتوانم از عهده آن برآیم قبول کردن وظایف خدماتی متعدد که زندگی مرا غیر قابل اداره کند، کمکی به سلامتی و بهبودی من نمی کند. بطور ساده من ارزش خدمت به دیگران را آموخته ام که البته این تجربه کاملا رایگان به من داده شده. بود من آن چه را که دارم به بهترین نحو با ایثار به دیگران می توانم حفظ کنم، خدمت واقعا یک افتخار است.برنامه کار می کند,بیست وچهار ساعت پاک,دردسر جدی,غبارهای مصرف,متعلق به این گروه

در یک کارگاه در ARCANSAS، یک سخنران راهی خیلی ساده و زیبا را برای ارزیابی وضعیت کلی بهبودی شرح داد این خود ارزیابی شامل چهار سؤال ساده است. سخنران میگفت که هر کس بتواند پاسخهای روشن و مثبت به سؤالات زیر بدهد به احتمال زیاد به خوبی در حال کار کردن برنامه بهبودی است.

1- گروه خانگی شما کجاست؟

2- راهنمای شما کیست؟

3- در کدام قدم هستید؟

4- تعهد خدماتی شما چیست؟

وقتی به این سؤالات گوش کردم قادر بودم به سرعت به آنها پاسخ روشن و مثبت بدهم.

کارکرد قدمهای من ممکن است به خوبی یا به سرعت معتادان دیگری که می شناسم نباشد. شاید خیلی طفره بروم، اما من قدمها را با یک راهنما کار میکنم افسوس که من کاملا به تکامل نمی رسم. اما امروز، به خاطر کار کردن برنامه با آن مشکلی ندارم.

اگر علاقه دارید وضعیت برنامه خود را ارزیابی کنید شما باید از خودتان بپرسید که چگونه به این چهار سؤال پاسخ می دهید چند تا را میتوانید جواب دهید؟ بر اساس پاسخ شما مشخص میشود که برنامه بهبودی شما چقدر قوی است. اگر تعریف کار انجام دادن چیزی باشد که باید انجام شود شما تا چه اندازه برنامه را کار میکنید؟ آیا آن طور که در نشریات میگویند: “…. به بهترین نحوی که میتوانید؟”

وقتی یکی از دوستان نزدیک انجمنی ام می خواست، تجربه نیرو و امیدش را مشارکت کند، از افراد حاضر با پاکی بالاتر از یک سال خواست تا دستهایشان را بلند کنند سپس از کسانی که در انجمن خدمت دارند خواهش کرد دستهایشان را بالا بگیرند معمولا نود تا نودوپنج درصد افراد این دو گروه یکی هستند آیا این اشتراک کاملا اتفاقی است؟ من فکر میکنم نه گرچه تضمینی برای هیچ چیز در این زندگی وجود ندارد اما حقیقت این است که پاک ماندن کسانی که کار خدماتی انجام میدهند محتمل تر است.

گاهی افراد خارج از برنامه از من می پرسند چه وقت فارغ التحصیل خواهم شد یا اینکه چقدر طول میکشد تا من کاملا خوب شوم و دیگر نیازی به جلسه رفتن نداشته باشم؟ من واقعا خوشحالم که هیچ مراسم فارغ التحصیلی در NA وجود ندارد هر چند جشنهای تولد زیبا و لذت بخش هستند.

من فکر می کنم نیازی به کامل شدن نیست. برعکس من كاملاً اعتقاد دارم که برای پیشرفت مداوم اینجا هستم و این را میدانم که باید همیشه این برنامه را فقط برای یک روز کار کنم معتادان گمنام، مسلماً بهترین شانس را برای درست، سالم و بهتر زندگی کردن در اختیار من می گذارد. پس چرا نخواهم این راه را ادامه دهم؟ من که هیچ دلیلی برای آن پیدا نمیکنم.

نویسنده: دان، م

ترجمه مسعود، ن

سایت اینترنتی انجمن معتادان گمنام در آریزونای جنوب شرقی

پیام بهبودی . پاییز 1387

Visits: 339

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!