هدیه صبر,نقص در اعتیاد,پناه موادمخدر,معتاد عجول,صبر و بهبودی

هدیه صبر

هدیه صبر,نقص در اعتیاد,پناه موادمخدر,معتاد عجول,صبر و بهبودی

بارها در برنامه به ما توصیه شده است که صبر را پیشه خود کنیم. لحظه ها به هم می پیوندند، به ساعت ها می رسند و ساعت ها صبورانه طی می شوند تا به یک روز برسند و من موفق می شوم تا یک روز پاک را سپری کنم.

 در گذشته یکی از نواقصی که خیلی به من صدمه زد، نداشتن صبر بود. من همه چیز را خیلی زود و حاضر و آماده می خواستم. این نقص در اعتیاد من خیلی موثر بود. زمانی که مشکلی برایم پیش می آمد، خیلی سریع به مصرف مواد پناه می بردم و بدین ترتیب از مشکلات خود فرار می کردم. من حتی در تهیه و مصرف مواد هم آدم عجولی بودم. همیشه دنبال مواد و نوع مصرفی می رفتم که زودتر به من جواب بدهد.

 امروز که به گذشته نگاه می کنم متوجه می شوم که اگر آدم صبوری بودم بسیاری از مشکلاتم به مرور زمان حل می شد. اما به خاطر بیماری توان صبر کردن نداشتم و اگر هم صبر می کردم این صبر همراه با شعور نبود. هدیه صبر,نقص در اعتیاد,پناه موادمخدر,معتاد عجول,صبر و بهبودی

یادم هست که در کودکی دوست داشتم خیلی زود بزرگ شوم و شبیه آدم بزرگ ها زندگی کنم. همین امر باعث شد که در عین کودکی خیلی زود از دنیای شیرین طفولیت خداحافظی کنم. زود به جوانی رسیدم و خیلی زود هم دلم پیر شد و من نتوانستم از زمان هایی که در اختیار داشتم به درستی استفاده کنم. مصرف مواد هم به این بی قراری و عجول بودن بیشتر دامن زد و من کم تحمل و بی طاقت شده بودم. آرامش و تعادل از زندگی ام رخت بر بسته بود و دیوانه وار آشفته و بی قرار بودم. هیچ وقت حال خوبی نداشتم و از زندگی خود بهره ای نمی بردم. مرتب خسارت می خوردم و خسارت می زدم و زندگی ام تیره و تار شده بود، در NA اعضای قدیمی مرتب مرا به صبر و شکیبایی دعوت می کنند و من باید بیاموزم که این هدیه به مرور در من شکل گیرد. احساس می کنم هر فردی که در NA پاک شده است تا حدودی با مقوله صبر آشنا شده است. یکی از باورهای ما در مورد پذیرش خود و دیگران همین صبوری ماست.

 همان گونه که پاکی ما از مواد مستلزم صبر کردن بود، بهبودی ما نیز محتاج صبر است. این صبور بودن در بهبودی گاهی اوقات برایم بسیار دردناک است اما همین درد و سختی باعث می شود که وقتی خداوند هدیه ای را برما عطا کرد قدر آن را بهتر بدانیم و از آن مراقبت کنیم. به مرور متوجه می شویم که اتفاقی درون ما افتاده است و ما پذیرای تغییراتی شده ایم و سعی می کنیم که از بهبودی مان برای بهار زندگی کردن خود استفاده کنیم.

 معمولا ما وقتی که شاد هستیم زمان زود می گذرد و زمانی که ناراحتیم به کندی می گذرد. در چنین شرایطی يعنی شرایط ناراحتی و حال بدی، صبر کردن معنای بهتری پیدا می کند. گذشت زمان آزمون خوبی است برای بهبودی ما. وقتی با صبر و بردباری از این مشکلات عبور می کنیم به خودباوری، اعتماد به نفس و خودشناسی و خداشناسی بیشتر نزدیک می شویم و احساس رهایی و آزادی پیدا می کنیم. من گاهی از خودم می پرسم:

-آیا به اندازه کافی صبور هستم که صحبت های یک دوست همدرد را بشنوم و صحبت او را قطع نکنم و با او هم دردی کنم؟

 – آیا به اندازه کافی صبور هستم که چیزهایی را که دوست دارم امروز داشته باشم اجازه دهم در زمان خودش اتفاق بیفتد؟

– آیا از صبری که امروز کرده ام چیزی به دست آورده ام؟ هدیه صبر,نقص در اعتیاد,پناه موادمخدر,معتاد عجول,صبر و بهبودی

 – آیا بعد از عبور کردن از مشکلی، می توانم درک کنم که صبر کردن در این ماجرا چقدر به من کمک کرده است؟

– آيا صبر من همراه با شعور و هدفی ادامه دار بوده است؟

در پایان شکرگزاری خود را از نیروی برتر بدین گونه اعلام می دارم:

*اگر قدمی به سویت آمدم، پنجره ای به رویم گشودی

*اگر سخنی از تو راندم، دیوانی برایم باز کردی

*اگر دستی به سویت دراز کردم، مرا در خود حل کردی

*اگر آرزو کردم باران رحمتت را ببینم، آن قدر باریدی تا پاکم کردی

هدیه صبر,نقص در اعتیاد,پناه موادمخدر,معتاد عجول,صبر و بهبودی

مجله پیام بهبودی تابستان 1385

هدیه صبر,نقص در اعتیاد,پناه موادمخدر,معتاد عجول,صبر و بهبودی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!