سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na


سنت پنجم

سنت پنجم

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

هر گروه فقط يك هدف اصلی دارد، رساندن پيام به معتادی كه هنوز در عذاب است.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

« یعنى می گوئید هدف اصلى ما رساندن پیام است؟ من فکر می‌کردم ما براى پاك شدن این جا آمده ایم.تصور می‌کردم هدف اصلى ما بهبودى از اعتیاد به موادمخدراست ».البته در مورد فرد، این مطلب کاملاً صحت دارد. اعضای ما به این جا می‌آیند که از اعتیاد خلاص شوند و راه تازه‌اى براى زندگى پیدا کنند .لیکن گروه‌ها معتاد نیستند و بهبودى هم پیدا نمی‌کنند . تنها کارى که گروه‌هاى ما مى توانند انجام دهند این است که بذر بهبودى را پاشیده و معتادان را به گرد هم آورند تا معجزه همدلى، صداقت، مهربانى، مشارکت و خدمت، کار خود را انجام دهد.   هدف از این سنت، تضمین تداوم جّو بهبودى است.این کار فقط از طریق حفظ تمرکز گروه‌ها بر روى بهبودى امکان‌پذیر است .این واقعیت که همگى و یک یک گروه‌هاى ما تمام توجّه خود را معطوف رساندن پیام بهبودى کرده‌اند، ثباتى به وجود آورده است که درنتیجه معتادان می‌توانند روى ما حساب کنند. اتحاد در عمل و هدف، چیزى را براى ما امکان‌پذیر کرده است که درگذشته به هیچ وجه براىمان ممکن نبود و آن بهبودى است.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

قدم دوازدهم برنامه ما نیز از رسانیدن پیام، به معتادى که هنوز در عذاب است ، صحبت می کند. کار کردن با دیگران وسیله پر قدرتى است، زیرا « هیچ چیز ارزش درمانى کمک یک معتاد به معتاد دیگر را ندارد. » این همان طریقه‌ای است که به کمک آن تازه‌واردان، معتادان گمنام را پیدا کرده و آموخته اند که چطور پاك بمانند. هم‌چنین طریقى است که اعضاء به وسیله آن بتوانند عهد و پیمان خود را با بهبودى تجدید کنند. گروه، قوی‌ترین وسیله‌اى است که ما براى رساندن پیام داریم. وقتى یک عضو رساننده پیام است، خواه نا خواه تا حدودى تعبیرات و شخصیت او در پیامش تأثیر می‌گذارد. عیب جزوه و کتاب هم این است که فقط از کلمات درست شده‌اند و گاه احساسات، هیجانات و قوت مطالب در آن گم می‌شود، اما در گروه، به خاطر تعدّد نفرات و شخصیت‌هاى گوناگون، پیام بهبودى به نحو مطلوب و مرتب جریان پیدا می‌کند.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

حال اگر گروه‌هاى ما هدف اصلى دیگرى هم داشته باشند چه خواهد شد؟ به نظر ما، پیام لوث می‌شود و به مرور از بین می‌رود. مثلاً اگر ما تمرکز خود را بر روى مسائل مالى بگذاریم، ممکن است خیلی ها ثروتمند شوند. اگر انجمن‌مان یک کلوب اجتماعى باشد، ممکن است دوستان و عشاق زیادى پیدا کنیم. اگر آموزش و پرورش تخصص ما باشد، عّده زیادى معتاد با هوش پیدا می کنیم. اگر پزشکى رشته ما باشد، خیلی ها تندرست می‌شوند. خلاصه اگر هدف گروه ما هر چیزى جدا از رسانیدن پیام باشد، عده زیادى می میرند و تعداد کمى بهبود می یابند.

پیام ما چیست؟ پیام این است که هر معتادى می‌تواند از مصرف موادمخدر دست بردارد. میل به مصرف را از دست بدهد و یک راه تازه بر اى زندگى پیدا کند. پیام ما، پیام امید است و وعده آزادى می دهد. بنابراین هدف اصلى ما فقط می‌تواند رسانیدن پیام به معتادى باشد که هنوز در عذابست  . این تنها چیزى است که ما می‌توانیم از خودمان به دیگران بدهیم.

( کتاب پایه، سنت پنجم )

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

سنت پنج

 پیام ما، قلب انجمن معتادان گمنام است. هر کاری که انجام می‌دهیم، و هر چیزی که به عنوان یک انجمن برای ما مهم است همگی در ارتباط با پیام ساده ما از امید و آزادی است، با این مضمون که: معتاد، هر معتادی می تواند مصرف مواد مخدر را قطع کند. از وسوسه مصرف رهایی یابد و راه تازه‌ا‌ی برای زندگی پیدا کند. هیچ کس نه آنقدر بیمار است نه آنقدر سالم، نه آنقدر ثروتمند است نه آنقدر فقیر، نه آنقدر اصلاح ناپذیر است نه آنقدر دور از دسترس، این برنامه در دسترس همگی قرار دارد.

مسئله مهم، رساندن پیام است. ما شاهدآن در جلسات‌مان هستیم، زمانی که یک اتاق خالی تبدیل به محیطی گرم توأم با همدلی می شود. ما شاهد آن هستیم وقتی که می‌بینیم اعضا با دست و دلبازی از خود و وقت خود جهت خدمت مایه می‌گذارند. ما شاهد آن هستیم زمانی که تفاوت‌ها و علائق شخصی را کنار می‌گذاریم تا بتوانیم به یک معتاد در حال عذاب کمک کنیم. کمک به دیگران چهارچوب خودمشغولی را می شکند و ما را رها می سازد تا خود و دنیای اطراف‌مان را با نگاهی متفاوت ببینیم. با امید بخشیدن به دیگران ما خود نیز امید پیدا میکنیم.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

بسیاری از ما زمانی که شروع به مصرف کردیم، از این طریق به دنبال آزادی بودیم. ما در پی راهی جهت فرار از احساسات، مسئولیت‌ها و زندگی‌مان بودیم. آزادی‌ای که در NA یافتیم با این نوع آزادی تفاوت دارد. دوازده قدم ما را از افکار وسواسی و اعمال اجباری رها می سازد.انجمن ما، آزادی از انزوا را برای ما به همراه دارد. ما آزادیم تا دقیقاً همان باشیم که میخواهیم و در زندگی خود طبق استانداردهای‌مان اغنا شدن را احساس کنیم. ما آزاد هستیم تا عشق بورزیم و مهربان باشیم، امیدوار یا آزرده باشیم و یا کمک کنیم و رشد نماییم، علی‌رغم اینکه در چه مرحله از بهبودی هستیم. توانایی در رشد روحانی ما را قادر خواهد ساخت تا آزاد باشیم، حتی اگر در چهاردیواری سلول زندان هستیم. بالاترین آزادی ما از درون است و نه از بیرون.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

 امید و آزادی ما را در تیره‌ترین عذاب ها و روشن‌ترین روزها به جلو می‌راند. وصل بودن به ما یادآور می شود که همیشه کارهای بیشتری برای انجام وجود دارد و همیشه کارهای بیشتری در حال انجام است. ما همیشه در باره معتادی با دو روز پاکی حرف می‌زنیم که به یک معتاد با یک روز پاکی می گوید” این برنامه کار می‌کند. ” وقتی بیشتر پاک می مانیم حتّی این تجربه را پیدا می‌کنیم که ممکن است معتادی با دو روز پاکی به معتادی با ده سال پاکی ثابت کند که این برنامه کار می کند. ما هرگز نمی دانیم که این پیام امید از کجا سرچشمه می‌گیرد. نگه‌داشتن هدف‌مان در اولویت به ما کمک می‌کند تا پیام برسانیم و همین‌طور نیز به ما توانایی گرفتن پیام را می‌دهد.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

اتحاد ما امکان‌پذیر است زیرا پیام‌مان شفاف است. ما در مورد این که چرا اینجا هستیم، و سردرگم نیستیم. ما می‌توانیم تفاوت های‌مان را کنار بگذاریم و کار اصلی خود را انجام دهیم. سنت ها به ما کمک می کنند تا مسائل مهم را ببینیم و بعضی شرایط که ممکن است از آنها  دور شویم را بشناسیم. بسیاری از ما به پاداش های مضاعفی در خارج از جلسات NA دست می‌یابیم، اما هیچ یک از آنها برای مشارکت در جلسات NA  نیستند. ما اینجا هستیم تا حقیقت ساده را در باره بهبودی در معتادان گمنام به مشارکت بگذاریم. قدم ها به ما کمک می کنند تا لایه‌های دروغ و درد را که باعث گمراهی ما می شوند را از خود دور کنیم و به حقیقت پی ببریم. زمانی که در جلسات صداقت و حقیقت وجود داشته باشد، زمانی که فضای بهبودی در گروه‌های ما امن و پذیرا باشد، زمانی که هر معتادی که وارد جلسات شد با احترام و همدلی پذیرفته شد، آنگاه پیام ما بسیار قوی تر از کلمات است.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

چشم انداز خدماتی NA  با اعلام این مطلب آغاز می‌شود، که: ” تمام تلاش های معتادان گمنام برخاسته از هدف اصلی گروه‌های ماست. بر این زمینه مشترک، ما متعهدانه پای می فشاریم. ”  زمینه مشترک هدف اصلی‌مان به ما کمک می کند تا تفاوت‌های‌مان را کنار بگذاریم و با یکدیگر کار کنیم.با داشتن دیدگاهی شفاف از هدف‌مان می‌توانیم اولویت‌ها را مشخص نماییم. هر کاری که در معتادان گمنام انجام می‌دهیم در نهایت خدمت به هدف‌مان است، مانند: رساندن پیام به معتادی که هنوز در عذاب است.

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

زمانی که گروه ها بر روی هدف اصلی یعنی پیام رساندن تمرکز کنند، مسائل به طور طبیعی ساده می‌شوند. اگر ما باور داشته باشیم که یک معتاد، هر معتادی که باشد می تواند مصرف مواد مخدر را ترک کند، از وسوسه مصرف رهایی یابد و راه تازه ای برای زندگی پیدا کند، این باور باعث به وجود آمدن امید در زندگی مان خواهد شد. ما بهبودی برای معتاد در حال عذاب و همین طور برای خود را ممکن می دانیم. ما پی می‌بریم که اگر تغییری به این بزرگی در مراحل اولیه بهبودی امکان پذیر است، امکان تغییر بیشتر برای ما بر اثر تمرین مداوم این اصول واقعاً بی انتها است. پیام امید فقط مختص معتادی که تازه به جلسه آمده نیست. زیرا بهبودی ما درست مانند بیماری‌مان پیش‌رونده است. هر یک از ما یک معجزه هستیم. مهم نیست که چه راهی را طی کرده ایم تا به اینجا برسیم، فرصت رشد روحانی و رهایی از اعتیاد هنوز در دسترس همگی ما است. پیام ما امید و وعده ما آزادی است، و این واقعیتی است که هر روز با انتخاب بهبودی به آن پی می بریم.

( کتاب اصول راهنما، سنت پنج، صفحات 114 و 133 )

سنت پنجم,سنت پنج,سنت 5,هدف اصلی na

 چگونگی عملکرد

سنت پنجم

“هر گروه فقط یک اصلی دارد ، رساندن پیام به معتادی که هنوز در عذاب است”

انجام هدف اصلی ما به منزله ی قلب خدمت مان می باشد . با هدایت یافتن از یک نیروی برتر مهربان و تمرکز بر روی هدف اصلی مان ،گروه های معتادان گمنام وسیله ای برای انتشار قدرت شفا بخش بازیاب یمی شوند . انجمن معتادان گمنام به منظور نجات معتادان از اعتیاد بنیان گرفته است . اگر ما عقاید یا اهداف دیگری را دنبال می کردیم ،از تمرکز مان روی هدف اصلی کاسته می شد و فعالیت مان رو به زوال می رفت  . سنت پنجم از ما می خواهد که باقرار دادنهدف اصلی مان در رأس بقیه مسائل ،به تمرین اصلی درستی بپردازیم .

سنت پنجم به گروه ها کمک میکند تا دلیل اصلی موجودیت شان را که رساندن پیام به معتاد در حال رنج است ابراز نمایند . ما در سنت چهارم پی بردیم که گروه های جلسات معتادان گمنام  آزاد هستند تا روش های جدید و مختلفی برای ارائه ی جلسات شان پیدا کنند . این آزادی بسیار قابل اهمیت بوده ،مشوق ما در ایجادتنوع و ابداع می باشد و به ما اجازه می دهد تا به هر وسیله ممکن به معتادان دیگر دسترسی پیدا کنیم .

به سبب این استقلال ، هر گروه شخصیت خود را توسعه می دهد . ولی باید بوضوح متوجه باشیم که شخصیت یک گروه یا هدف اصلی آن گروه تفاوت دارد . در هر حال پیامی که ما می فرستیم شخصیت یک گروه نمی باشد ،بلکه پیام انجمن معتادان گمنام یعنی ، اصول یازیابی می باشد . پیامی که انجمن از ما می خواهد تا انتقال بدهیم چیست ؟ پیامی که گروه های جلسات معتادان گمنام  حامل آن هستند پیام امید و آزادی از اعتیاد فعال است . این پیام ممکن است به طرق مختلف فرستاده شود . بعضی اوقات مابه سادگی این حقیقت را با یکدیگر در میان می گذاریم که اگر پس از مدتی پرهیز ، همان بار اول از مصرف خودداری کنیم ،مجدداً این ظور حالمان خراب نخواهد شد . اعضای بهبود یافته جلسات معتادان گمنام  از زندگی پر ثمر خود که پس از بازیابی بدست آورده اند با دیگران سخن وی گویند . آن ها بعضی اوقات می گویند اگر چه گاهی زندگی دردناک است ولی به هر حال می توان پاک باقی ماند . بیداری روحانی که در نتیجه کاربرد قدم ها بدست آورده ایم نیز خودش پیام ما می باشد . وقتی معتادان ،بازیابی را تجربه می کنند ،ما از رنج هایی که کسیده ایم شفا پیدا می کنیم و مهم نیست که عامل بوجودآورنده ی آن رنجها چه بوده است . ما قادر هستیم بدون مصرف مواد مخدر زندگی کنیم و برای خودمان یک زندگی جدید درست کنیم . پیام ما این است که :

یک معتاد ،هر معتادی می تواند مصرف مواد مخدر را قطع کند ، اشتیاق خود را نسبت به مصرف مواد از دست بدهد و راهی جدید برای زندگی پیدا کند .

تمرکز گروه بر روی انتقال پیام ، برای بقای جلسات معتادان گمنام  آن چنان مهم است که مآنرا هدف اصلی خود محسوب می کنیم . به عبارت دیگر این مهم ترین کاری است که ما انجام می دهیم . هیچ چیز نباید از این مهمتر شمرده شود . این مهمترین مبنای سنجش در جلسات معتادان گمنام  می باشد که با سبک و سنگین کردن آن ،هر گروه می تواند انگیزه ها و اعمال خود را مورد آزمایش قرار دهد .

راه های بیشماری بری پیشبرد این هدف اصلی موجود است . به طور کلی اعضای گروه جو بازیابی را در جلسات شان ایجاد می نمایند . این جو شامل خوش آمد گویی و خوش برخوردی با هر معتادی است که در جلسات شرکت می کند . جلساتی که سر وقت معینی شروع می شوند ، بازگو کننه ل پیام بهبودی می باشند . جلسه ای که هدف اصلی رل مدنظر قرار دادجلسه مثمر و مفید جلسات معتادان گمنام می باشد چنین جلسه ای اعضا را تشویق می کند که در آن به گونه ای مشارگت کنند که نشانگر بازیابی باشد . ما به جای نصیحت کردن ، تجربیات خود را با یکدیگر در میان می گذاریم . اعضای هر گروه وقتی که مسئولیت شخصی به عهده بگیرند تا جلسه در جهت بازیابی جلو برود ،کمک زیادی به پیش برد هدف اصلی می نمایند . هر کاری که ما می کنیم ، باعث می شود که حتی ناخواسته پیامی را منتقل کرده باشیم . سنت پنجم به ما یاد آور می شود که توجه کنیم این پیام ، پیام بازیابی باشد .

عوامل بسیاری می می توانند حواس ما را به خود مشغول کرده و از هدف اصلی مان منحرف سازند. مثلاضاعضای گروه ممکن است علاقه داشته باشند وقت جلسه را با بحث و گفتگو در اطراف کا و وضع مالی خود یا جر و بحث مای دیگری پر کنند . به عنوان یک عضو ، ممکن است ما چنان سرگرم بحث و گفتگو با دوستان مان بشویم که بطور کلی از وضعیت معتادی که در حال رنج کشیدن است و محتاج به تشویق ما است ،غافل بشویم . هر کاه تمرکز خود را در جلسه از بازیابی منحرف کنیم ،معتادی که بدنبال بهبودی خود به انجمن ما آمده احساس سردرگمی و درماندگی می کند .

البته مسائل دیگری هم هستند که می توانند توجه ی گروه ما را از هدف اصلی شان منحرف سازند . با پولی که اعضای ما د ر سبد می اندازند ، اجاره محل و هزینه نشریات را می پردازند و از خدمات جلسات معتادان گمنام  حمایت می کنند . تمام فعالیت ها می تواند یا کمکی به پیشبرد هدف اصلی مان منحرف نماید . بعضی از گروه ها در پی این هستند که با داشتن محل مجلل و تنقلات پر خرج و ارائه ی نشریات بسیار و فعالیت های مخصوص و دقیق ا زگروه های دیگر پیشی بگیرند . وقتی گروهی چنین خط مشی ای داشبه باشد ،تمرکزش از هدف اصلی منحرف شده و بسوی مادیات ،مالکیت و شهرت گرایش می یابد . سعی ما بر این باید باشد که در انتقال پیام شهرت پیدا کنیم ، نه بشتر و نه کمتر . پول ، نشریات ،محل جلسه ،همه و همه ابزار یاست که به ما در رساندن پیام مان کمک میکند . این ابزار در خدمت ما باشند ،نه آن که بر ما حکومت کنند .

گروه ها می توانند در راستای انتقال پیام خدمات بسیاری ارائه دهند . اولین قدم ،تشکیل جلسات و مکانی برای جلسات معتادان گمنام  است ، که معتادان بهبودی خود را با دیگران در میان بگذارند . خدمات دیگری از قبیل خطوط تلفنی ، اطلاعات رسانی به جامعه و پیام رسانی به بیمارستانها و زندانها کمک بسیار مؤثری است . در شهرستانها ی کوچک یا حوزه های جدیدتر ،گروه ها معمولاًتنها منبع خدمات جلسات معتادان گمنام  می باشند . با این همه اغلب گروه ها متوجه شده اند که نمی تواند تمرکز خود را روی بازیابی حفظ کنند و هم زمان خدمات دیگر ارائه دهند . بدین جهت گروه های بزرگتر اغلب مسئولیت چنین خدماتی را به عهده ی کمیته های منطقه ای می گذارند و به این نحو گروه ها وقت و انرژی خود را اختصاص به رساندن مستقیم پیام به معتادی که هنوز در رنج است می دهند .

از آن جا که رساندن پیام تا این حد مهم می باشد ، بسیاری از گروه ها گه وبی گاه از فعالیت شان ترازنامه تهیه می کنند تا مطمئن شوند که رساندن پیام هنوز محور اصلی می باشد . از دوازده سنت می توان بعنوان یک طرح کلی برای ترازنامه ی گروهی نیز استفاده کرد .بعضی از گروه ها از یک تعدا د سئوال های مخصوص و ترازنامه ی تدوین یافته استفاده می کنند . مثلاً: ما تا چه اندازه ، در رساندن پیام موفق شده ایم ؟ آیا معتادانی هستند که گروه ما به آنان دسترسی پیدا نکرده ؟ چگونه می توانیم برای معتادان ، دسترسی به جلساتمان را آسانتر کنیم ؟ ما چه باید کنیم تا اعضای جدید احساس کنند در خانه خودشان هستند ؟ آیا جو بازیابی در جلسات مان تضعیف شده است ؟ آیا ایجاد تغییرات در نحوه ی برگزاری جلسات باعث قوی تر شدن جو بازیابی خواهد شد ؟ توجه به احتیاجات جلسات معتادان گمنام  در سطح منطقه ای احتمالاً باعث خواهد شد که ما متوجه لزوم تغییراتی بشویم . مثلاًاگر در شهرستانی جلسه ی مطالعه ی قدمها وجود نداشته باشد ،گروه ما احتمالاًبرگزاری چتین جلسه ای را در برنامه خود قرار خواهد داد . در هر حال راه های مختلف و بسیاری برای رساندن پیام و تأمین احتیاجات جلسات معتادان گمنام در سطح گروه یا منطقه وجود دارد .

نیروی وجود دارد که در طی انجام این برنامه کار برد خود را ظاهر می سازد . ما در سطح شخصی با به انجام رساندن قدم دوازدهم ، یعنی وقتی که پیام می رسانیم ، به این نیرو دسترسی پیدا می کنیم ، اما هنگامی که گروه ها پیام را منتقل می کنند ، اثر دوازدهمین قدم به نوع بسیار چشمگیر تقویت می شود . مسئله ای که دارای اهمیتی بیش از کثرت معتادان بهبود یافته می شود . جو بازیابی در جلسات است که با یگانگی هدف و درک حضور یک روحانی احساس می شود . شواهد وجود آن نبروی روحانی در گروه ، مسئله ایست که انکار آن مشکل می باشد این همان نیرویی است که در فاصله ی بین جاسات ف می توانیم از او برای پاک ماندن ،   قدرت کسب کنیم .

سنت پنجم گروه را تشویق می کند که انتقال پیام را نکته ی اصلی قرار داده و برای آن اولویت قائل شود . اعضاء برای پیشبرد هدف می توانند کارهای زیادی انجام دهند . مثلاًما علاقه و تمایل خود را به کمک کردن ،از طریق سهیم شدن در وظیفه خوش آمد گویی ،ارائه لیست تلفن تماس و دادن تعدادی از نشریات مان ،به تازه وارد نشان می دهیم . وقتی اعضاء دست بع دست یکدیگر داده و عهده دار انتقال پیام می شوند ،تصدیر جالبی از بازیابی ارائه می شود .

بسیاری از جلسات ما بدان گونه ترتیب یافته که بیشر توجه ، به رساندن پیام به تازه وارد معطوف می شود . این اعضاء جدبد برای اینکه در انجمن باقی بمانند احتیاج بیشتری به دریافت تشویق ، توجه و محبت از جانب ما دارند و پرسش های زیادی دارند که باید به آنها جواب داده شود ، ولی باید متوجه باشیم که فقط معتادان تازه وارد نیستند که احتیاج به پیام بازیابی دارند . هر یک از ما می تواند بدون توجه به مدت پاکی ، همان معتادی باشد که هنوز از اعتیاد در رنج است . سنت پنجم فقط محدود به تازه واردان نیست ، بلکه پیام بازیابی برای همه ماست .

کار برد اصول روحانی

سنت پنجم تکمیل کننده ی قدم دواروهم می باشد واز گروه ها می خواهد که پیام را به معتادان برسانند . در سطح فردی ، در قدم ها از ما خواسته می شود که اصول را در تمام امورمان بکار گیریم ؛ رعایت همین اصول در انجام فعالیت های که در سطح گروهی انجام می گیرند نیز مهم می باشد .

برخی از اصولی که برای رعایت سنت پنجم اهمیت بخصوص دارند عبارتند از : درستی ، مسئولیت ، اتحاد و گمنامی . درستی یا به عبارت دیگر وفاداری به اصولی که در دوارده سنت نهفته هستند ، زمانی تجلی می کند که گروه ها پیام بازیابی جلسات معتادان گمنام  را به دیگران منتقل می کنند . بسیاری از اعضای ما در مورد مسائل مختلف خیلی حرفها یا مسائل برای مطرح کردن دارند فولی انجمن ما یک پیام مخصوص به خودش را دارد که عبارت است از : آزادی از اعتیاد فعال از طریق انجام قدم های دوازده گانه معتادان گمنام و دریافت حمایت از جانب دیگر معتادان در حال بهبودی . این حمایت وقتی جلوه گر وی شود که گروه ها قویاً و آگاهانه از معتادانی که به دنبال استفاده از برنامه جلسات معتادان گمنام  هستند پشتبانی نمایند . دقتی گروه ها اگاهانه چنین شخصیت و درستی از خود نشان می دهند ، جلسات شان باعث تقویت انجام هدف اصلی ما می گردد.

سنت پنجم در حفظ و حراست هدف اصلی انجمن ، مسئولیت سنگینی به عهده گروه ها می گذارند . هر گروه مسئول است تا سر حد امکانش وسیله ی نقلیه مؤثری برای انتقال پیام جلسات معتادان گمنام  گردد اگر به گروه ها اجازه دهیم که هدف اصلی را فراموش کنند ،این مسئله سبب می شود یک معتادرا از شنیدن پیام امید محروم کنیم . هر عضوی مسئول است به گروه کمک کند تا هدف اصلی ما را محور توجه خود قرار دهد . اتحاد یکی از بزرگترین نیرو ها برای انتقال پیام است . یگانگی در هدف باعث می شود که انتقال پیام ، نقطه ی اصلی توجه ما قرار گیرد . ما با یکدیگر همکاری و فعالیت می کنیم نه تنها برای بهبودی خودمان ، بلکه برای بهبودی تمام اعضا جلسات معتادان گمنام  ما که دنبال بهبودی هستیم با دیدن معتادان بسیار یکه عضو انجمن هستند و مدت درازی پاک مانده اند ،تشویق می شویم و متوجه می گردیم که خودمان به تنهایی نمی توانیم بهبودی حاصل کنیم .

هنگامی که به اصل روحانی احترام بگذاریم ، تفاوت های ظاهری که بین ما وجود دازد ، در مقایل اهمیت هدف اصلی مان ناچیز خواهد شد . وظیفه اصلی ما رساندن پیام است و باید مسائل دیگر را کنار گذاشت . همه گروه ها می توانند سنت پنجم را اجرا کنند و هم زمان به اعضا یاد آوری کنند که در معتادان گمنام هدف اصلی پیام بهبودی است ،نه شخصیت فردی اعضا ء .

انجمن معتادان گمنام جلسات بسیاری در سراسر جهان برگزار می کند . رشته ای که همه ی ما را به یکدیگر متصل می کند هدف اصلی ماست . سنت پنجم نقطه نظر اصلی انجمن معتادان گمنام را برای ما معین می کند و این نقطه نظر اصلی است که موجودیت ما را به عنوان یک انجمن حفظ می نماید . پنجمین سنت از ما می خواهد که به معتادان خدمت نموده و این پیام را به همه ی آنها برسانیم که : در انجمن معتادان گمنام ، بهبودی میسر می شود . تمرکز عمیقی که به این نقطه نظر اصلی معطوف می داریم ، باعث حفظ احترام و درستی عمل انجمن ما می شود .

از تجربه اعضا داخل تالار گفتگو در مورد سنت 5 بازدید فرمائید.

سنت پنجم,انجمن,معتادان گمنام,سنت پنج

سنت پنجم,انجمن,معتادان گمنام,سنت پنج

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!