دوری کردن از انحراف

دوری کردن از انحراف, نکات مشترک NA, کارایی معتادان گمنام, قدرت پیام NA, جوامع نوپای NA,

سنت ششم به ما مى آموزد تا با خود صادق باشيم. سنت شش شرح مى دهد كه چرا پيام NA بايد شفاف باشد. اگر بخواهيم از انحراف دورى كنيم، بايد بدانيم كه چه هدفى داريم. ما نمى توانیم در مورد هدف خود تقريباً آگاه باشيم، بلكه بايد كاملاً مطمئن باشيم. ما يك هدف داريم و هدف مان رساندن پيام است، هر چيز ديگرى، يك سر در گمى و انحراف است. سر درگمى تمركز ما را از بين مى برد و انحراف نيز باعث اتلاف انرژى مان مى شود، كه اين دو مسئله ما را از آن چيزى كه برايمان مهم است دور مى كند. سنت شش مى ­گويد مسايلى كه چه به عنوان گروه و چه به عنوان بك فرد باعث انحراف ما مى ­شوند، اغلب در ابتدا به نظر مى ­رسد كه به نفع ما هستند، اما در طولانى مدت باعث سر خوردگى و شكست ما مى شوند. حتى اگر از همان ابتدا مراقب پيام، استقلال و اصول خود نباشيم، به هر حال در نقطه اى در مى ­يابيم كه بايد دوازده سنت را رعايت كنيم تا بتوانيم به حيات خود ادامه دهيم.

به كار گيرى سنت شش، نكات مشترك فراوانى با تمرين كردن قدم ده دارد. اگر از طريق ترازنامه گرفتن مداوم، مراقب اعمال و روابط خود باشيم آنگاه مى ­توانيم گرايش خود به خارج شدن ار مسير قبل از اينكه اتفاق بيفتد را به راحتي تشخيص دهيم. هر يك از انگيزه هاى مالى، ملكى و شهرت كه اين سنت مى­ گويد ممكن است باعث انحراف ما گردند، خود به خود و از ابتدا مشكلى نيستند. اما زمانى تبديل به مشكل خواهند شد و اشتياق براى به دست آوردن آنها مى تواند از كنترل ما خارج شود؛ به خصوص زمانى كه نواقص اخلاقى مانند عدم امنيت را تجربه كنيم.

سنت شش به طور طبيعى به سه قسمت تقسيم مى شود: كار هايى كه نبايد انجام دهيم، چرا نبايد اين كار ها را انجام دهيم، و چه اتفاقى مى افتد اگر اين كار ها را انجام دهيم. انجام هر يك از اعمالى كه نسبت به آنها به ما هشدار داده شده است، خود يك نوع مصالحه است و توجيه هر یک از آنها سد راه ما خواهد بود و در نهايت نتيجه اش آن خواهد شد كه ديدگاه صحيح خود را از دست بدهيم و از مسيرخارج شويم.

ما اصولاً توسط چيزهايى كه بطور واضح به NA و هدف اصلى آن ربطى ندارد، گمراه نمى شويم. اما در مورد مسايلى كه در راستاى هدف اصلى ما هستند، مرز بندى ما ممكن است خيلى شفاف نباشد. كلينك هاى درمانى، سازمان ها، نهاد ها، اماکن مذهبی و برنامه هاى ديگرى هستند كه ممكن است بخواهند به معتادان جهت بهبودى كمك كنند. اما NA هيچ يك از اين سازمان ها نيست و همانند هيچ يك از انجمن هاى ديگر نيز نمى ­باشد. ما از نشريات يا سخنرانان خارج از NA استفاده نمى ­كنيم. ما بايد بطور دائم بررسى كنيم كه هيچ نوع وابستگى حتى در ظاهر با ديگران نداريم.

خيلى از كارهايى كه ما در NA انجام مى دهيم باعث نزديكى و ارتباط ما با دنياى بيرون از انجمن مى شوند. ما براى برگزارى جلسات خود مكان اجاره مى­ كنيم، در اماكن مختلف پيام رسانى مى نماييم، اغلب ناگزير به كمك كردن به نهاد هاى بزرگ و دولت هستيم تا درك كنند كه معتادان گمنام چيست و باور كنند كه معتادان بهبود پيدا مى كنند. در خيلى از جاها جلسه داشتن براى معتادان غير قانونى است. از همان ابتداى شكل گيرى ما تا امروز، لازمه خدمت در جوامع نوپاى NA و به وجود آوردن امكان بهبودى براى معتادان اين بوده است كه اثبات كنيم معتادان بهبود مى ­يابند. ما خود هر يك شاهدى بر اين مدعا هستيم. ما خود نشانگر كارايى اين برنامه و اثبات كننده ايمان مان به NA هستيم. زمانى كه بر اساس ايمان به برنامه عمل مى ­كنيم و بر رعايت اصول مان پافشارى مى كنيم “البته بدون پر خاشگرى يا ترس”.

متمركز ماندن بر روى هدف اصلى مى تواند بسيار سخت باشد. ما مى دانيم رساندن پيام چقدر مهم است، و ممكن است به سادگى احساس عدم لياقت به ما دست بدهد. جهت به كارگيرى سنت شش بايد باور داشته باشيم كه داراى خاصيت هاى لازم جهت پيشبرد هدف مان هستيم. بعضى مواقع لازمه آن خلاقيت و بعضى مواقع صبر و حوصله است. وقتى كه حقيقتاً به قدرت پيام NA پى مى بريم و متوجه مى شويم عملكرد ما در قدم دوازدهم تا چه حد مهم است، ممكن است كار ها تا حدى فورى و اضطرارى به نظرمان آيند كه بخواهيم ميانبُر بزنيم، مصالحه كنيم يا توسط قول و قرار و وعده ديگران فريب بخوريم. ما اگر بر سر نام NA قمار كنيم، بازنده بزرگى خواهيم بود. يك پيام ساده و شفاف كه با صداقت و به دور از سر در گمى و بحث و جدل رسانده شود مى تواند زندگى بسيارى از معتادان را نجات دهد.

 روح سنت ها، سنت شش

دوری کردن از انحراف, نکات مشترک NA, کارایی معتادان گمنام, قدرت پیام NA, جوامع نوپای NA,

وبسایت رسمی انجمن معتادان گمنام ایران: https://na-iran.org

نرم افزار آدرس جلسات: https://meeting.na-iran.org

تالار گفتگوی معتادان گمنام: https://forum.na-iran.org

آموزش ثبت نام در تالار گفتگو: https://na-iran.org/?p=354704

دفترچه تلفن خطوط نواحی: https://phone.na-iran.org

اپلیکیشن آدرس جلسات: https://na-iran.org/?p=354277

دوری کردن از انحراف, نکات مشترک NA, کارایی معتادان گمنام, قدرت پیام NA, جوامع نوپای NA,

دوری کردن از انحراف, نکات مشترک NA, کارایی معتادان گمنام, قدرت پیام NA, جوامع نوپای NA,

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!